Форми бібліотечних активностей


Відкрита кафедра - нова форма виховної роботи, метою якої є розвиток соціальної та громадянської орієнтації. Учасники можуть вибирати для себе будь-яку роль: президента, депутата, директора будь-якої організації, установи, підприємства.


Відкритий мікрофон - форма, при якій група людей виступає перед колективом на актуальні для присутніх теми. Теми можуть ставитися до організації життя групи, соціальним перетворенням, взаєминам у цьому колективі. Мікрофон «відкритий» для всіх бажаючих.


Бенефіс читача - видовищний захід метою якого є відзначення(вшанування) активних читачів, а також реклама бібліотечного фонду та послуг. Така форма сприяє підвищенню авторитету бібліотеки серед населення та виявленню справжніх любителів читання.

Брейн-ринг - різновид інтелектуальної гри, розвиваючої творчі та пізнавальні здібності учасників. Правила гри аналогічні тим, що прийняті в телевізійному варіанті гри. Швидкі відповіді на різні питання сприяють розвитку логіки, мислення і швидкості реакції.


Вечір-портрет - комплексний захід, метою якого є знайомство читачів з творчістю письменника або музиканта. 


Вечір запитань і відповідей - захід проводиться з метою включення читачів в пізнавальну діяльність. Ця форма сприяє активізації інформаційних потреб учасників, сприяє зростанню видачі галузевої та художньої літератури.

Вітальня - форма занять, яка сприяє об'єднанню людей для вільного спілкування за інтересами та творчого самовираження. Вони бувають поетичними, музичними, краєзнавчими, літературними і т.д.

Ділова гра - різновид гри - змагання, що формує професійні навички на основі досвіду та особистих якостей. Змагається дві, три і більше груп, діяльність яких оцінюється комплексно, з урахуванням загальної манери поведінки гравців, їх підготовленості і недоліків.

День генія - комплекс яскравих, змістовних заходів, що проводяться в перебігу дня присвячених невичерпним можливостям людини. Читачів знайомлять з життям і діяльністю геніальних людей, як знаменитих, так і маловідомих людей, що представляють різні часи і народи.

Дебати - заходи, що сприяють розвитку критичного мислення і аналітичних навичок. Проходять у формі спору за певними правилами. Учасники ставлять перед собою завдання переконати суддів у тому, що їх позиція найправильніша.

Майстер-клас - форма роботи, метою якої є передача учням досвіду, майстерності, вміння робити будь-яку роботу найкращим чином.

«Подорож» країнами світу – культурно - видовищний захід, метою якого є більш детальне ознайомлення читачів з географічним, економічним становищем країн, культурним життям їхніх народів. 

Поетичний лабіринт - захід, що проводиться за участю любителів поезії. Нагадує поетичну вікторину.

Прем'єра книги – багатоваріантний за формою проведення захід, головною метою якого є ознайомлення читачів з новою книгою. Дуже часто проводиться за участю автора або інших осіб, які мають відношення до виходу книги в світ: видавця, редактора, упорядника і т.д.

Прес–конференція - дискусійна форма роботи з журналістської практики.

Прес-марафон - нетрадиційна форма роботи з періодикою, під час якої учасники по черзі називають в алфавітному порядку відомі їм газети і журнали. Кожен раз, коли називається наступна буква, той за ким залишається останнє слово, отримує фішку, або талончик.

Прес-мозаїка - в ході, якої три учасники змагання отримують конверти з нарізаними буквами, з яких потрібно скласти назву газет і журналів.

Прес-ваги - заходи в ході яких учасники оцінюють періодичні видання. Беруть участь дві команди, які отримують видання для «вивчення». Одна команда отримує завдання знайти позитивні сторони журналу або газети, інша недоліки. Перемагає та команда, чиї недоліки були вагоміше. хто був переконливіший.

Прес-рулетка - захід ігрової форми по роботі з періодикою. Ігрове поле має 4 кольори. Чим темніше колір, тим складніше питання наприклад:

• Перше поле - Рубрики журналів

• Друге поле - Рік видання

• Третє поле - Тираж видання

Театр-експромт - форма використовується як елемент свята чи якогось іншого комплексного заходу. На очах у глядачів розгортається спектакль незвичайного змісту, з елементами імпровізованої гри. Ніхто до подання не знає, яку роль відіграватиме. Ініціативна група розробляє сюжет театральної вистави, готує картки з позначенням ролей. Картки розподіляються за жеребом. Заздалегідь готується текст ведучого « за кадром». Актори слухають текст за лаштунками і виходять на сцену виконувати свої ролі. Можуть розігруватися казки, легенди, детективні, фантастичні, гумористичні, побутові історії.

Тематичний вечір - масовий захід, який організовується бібліотекою з метою залучення уваги до певної теми, проблеми.

«Техніка акваріума» - вид дискусії з наступним механізмом реалізації:

1.За запитами учасників формується проблема дискусії.

2.Участники діляться на 2-3 групи, які сідають по колу.

3.Члени кожної групи вибирають представника, який буде відстоювати їх позицію.

4.Всі учасники заздалегідь знайомляться з темою, яка буде обговорюватися.

5.Представники і груп збираються в центрі кола і висловлюють свою думку, відстоюють свою позицію. 

6.Представник групи може взяти перерву, щоб проконсультуватися з іншими учасниками.

7. Акваріумне обговорення припиняється або після прийняття рішення, або після закінчення відведеного часу.

Уроки видатних особистостей - виховний захід за матеріалами художньої, наукової, історичної спадщини. Увага читачів звертається на біографії великих людей - письменників, художників, філософів, героїв війни та праці. 

Фестиваль мистецтв - своєрідний огляд талантів читачів бібліотеки: поетів, співаків, танцюристів, музикантів та інш., він проводиться раз на рік і вимагає тривалої підготовки. Часто його проводять серед читачів одного віку. Фестиваль може включати вікторини з літератури, живопису, музики, екскурсії по літературним місцях та інш. 

Філософський стіл - одна з найбільш складних форм публічної роботи. Вимагає філософського осмислення проблем («Що Ви думаєте про сенс життя ? », « Навіщо людині совість? » І т.д.) Заздалегідь визначається питання, на який учасники шукають відповідь у філософській літературі. Важливо щоб обговорення не перетворилося на читання підготовлених доповідей. Бібліотекар повинен своєчасно аналізувати думки учасників, підтримувати їх сміливі думки, підштовхувати тих, хто хоче висловлюватися, але не наважується. На захід можна запросити гостей (найчастіше це письменники). Може вийти, що учасники так і не прийдуть до єдиного і остаточного рішення, але головною метою заходу залишається стимуляція читачів до аналізу і міркувань, прагненню шукати відповіді на питання про сенс життя.

Ярмарок солідарності - форма виховної роботи, яка організовується з метою продажу « товарів», зроблених читачами. Виручені кошти надходять в певний фонд, який потребує допомоги. Для організації ярмарку створюється спеціальна комісія, яка приймає і оцінює «товари», інформує про умови проведення. По закінченні ярмарки виступають її організатори, відзначають найактивніших учасників, повідомляють про суму виручених коштів. Цінність даного заходу в тому, що він носить яскраво виражену гуманістичну спрямованість.

Немає коментарів:

Дописати коментар