Вишивання долі


  Добре, якщо у вашій родині є вишиванка, яка передалася у спадок. Якщо ж у вас такого оберегу немає, то чому б саме вам не створити його своїми руками, щоб потім він передавався із рук у руки - наступним вашим поколінням. 
    Протягом багаторічної історії розвитку вишивки люди вірили у вплив різноманіття візерунків на долю, використовуючи символи як обереги. Шляхом нанесення ниткою таємничих зображень (символів) на тканину, кожен намагався створити своє життя якомога кращим. Вишиванка – це не просто частина гардеробу або колоритний прояв індивідуальності, а це є оберіг, закодована інформація, яка несе у собі захист, турботу та любов.
    Творіть із натхненням для рідних і близьких. В цьому вам допоможуть книги, наведені нижче.
    Створіть унікальний візерунок із стародавніми народними символами і наповніть життя красою та гармонією. Вишивайте свою долю власноруч!



   Гасюк Е. О., Степан М. Г. Художнє вишивання = Художественное вышивание: альбом.- 2 -е вид. –К.: Вища школа, 1983. - 240 с., іл. -135. 
   В книзі ви побачите різноманітність художніх орнаментів багатьох регіонів України, познайомитесь з різними техніками ручного вишивання, методичними порадами вишивальницям-початківцям, основними вимогами до умов вишивання, асортиментами тканин та ниток, інструментами, що використовуються при вишиванні, особливостями прання та прасування вишитих виробів.
Тут подано техніку машинної вишивки, види машинних швів, мережки, методи вишивання на машині.



   Знаки 155 стародавніх українських вишивок : альбом / упоряд. Т. О. Островська, пер. з укр. К. Дулгби. – Київ: Б-чка журн. "Соняшник", 1992. – 71 c. : іл.

  Цю книгу створювали діти і дорослі - члени гуртка "Веретено" (м.Київ).
"Для того, щоб читати народні візерунки-символи не досить уміти вишивати, - для цього потрібні знання з історії, філософії, фольклору та етнографії.
Цей альбом може стати у пригоді не лише вишивальницям, а й усім, хто цікавиться прадавньою культурою свого народу.   



  Кара-Васильєва, Т.В.,Чорноморець А.Д. Українська вишивка / Кара-Васильєва, Т.В., Чорноморець, Алла Дмитрівна. — К. : Либідь, 2005. — 160 с. : іл.

З книжки ви дізнаєтесь про історію української вишивки від давнини до нашого часу.
Для того, щоб оволодіти всіма "секретами" української вишивки й виконувати узори так, як це вміють уславлені майстрині, необхідно уважно прочитати описи технік, наведені в книжці, розібрати малюнки-схеми, в яких подається послідовність усіх етапів вишивання.




   Косміна, О.Ю. Українське народне вбрання = Украинская народная одежда: [альбом]/ О.Ю. Косміна; голов. ред. В. Строля - Київ : Балтія-Друк, 2017. - 62, [1] с.

В книзі ви побачите  оригінальні зразки одягу ХІХ-ХХ століття, що зберігаються в музеях України. 



   Лукашенко Т. Українські обереги своїми руками / Тетяна Лукашенко. – Харків: Віват, 2015. – (Корисна книга).

В книзі є розділ "Обережні вишиванки і вишивки". В ньому даються практичні поради, як з простого елементу одягу перетворити вишиванку на засіб захисту від негативного впливу.






Марцинюк М.М. Вишивальні взори Житомирського Полісся: Альбом.- Житомир, 2019. Вип. 2 

 Українська вишивка таки має свої обереги. Тому і в чоловічих, і в жіночих сорочках вишивають комір — здавна це береже голову від ворожого меча. Найрясніший візерунок — на грудях: він дає душі силу, оберігає від ворожих стріл. Вишивали рукава: це додає рукам сили до праці. В жіночих сорочках вишивали ще й поділ — символ материнства. 
  Навчає книжка і всіх методик вишивки. Це не тільки хрестик і гладь, а ще й затяганка, стебнівка, штапівка, обметиця, петельний шов, обкрутка — загалом в Україні відомо приблизно 200 способів. 
   Кожен регіон має свої традиції, свої напрямки і кольори. Полісся виділяється тим, що тут вишивка лишилася незайманою, не спотвореною ні сучасною модою, ні міщанським прикрашанням




   Чумарна М. Вишивання долі : символіка і техніка шитва / М. Чумарна. – Львів : Апріорі, 2015. – 88 с. : іл.

   Книга розкриває можливості впливу людини на долю, на здоров’я власного тіла, благополуччя сім’ї і роду через повернення до джерел духовного знання наших предків. Вона  рекомендована найширшому колу шанувальників українського народного мистецтва, а також тим, хто практично займається відновленням зразків стародавньої вишивки, хто шукає нові ідеї у творенні власного одягу. Тут подано 56 видів техніки шитва, розкладки узорів, які підготувала і систематизувала майстер художньої вишивки Віра Чипурко.

 


 

   Вишивка козацької старшини ХVII-XVIII століть : каталог колекції Чернігівського обласного історичного музею ім. В. В. Тарновського / ред. Л. Сушко. – К. : Родовід, 2001. – 200 с. : кольор. іл.


Каталог колекції подає велику збірку (понад 300 візерунків) вишивок, які були популярними серед верхівки українського суспільства в ХVІІ - ХVІІІ століттях. Велику популярність мала вишивка рослинними орнаментами, що виконувалася на ужиткових речах козацької старшини – простирадлах, наволоках, скатерках, рушниках, одязі. У вступній статті можна дізнатися про колористику вишивки, найбільш поширені орнаментальні схеми, а хронологічна послідовність розміщення зображень дозволяє прослідкувати еволюцію орнаментів протягом століття. В основі альбому лежить колекція Чернігівського історичного музею ім. В.Тарновського.


 





Бебешко, Лідія. Українська вишиванка. Мальовничі узори. Мотиви. Схеми крою [Текст] / Л. Бебешко. – Харків: Книжковий Клуб «Клуб Сімейного Дозвілля», 2018. – с.: іл.

Ця книга для тих, хто полюбляє вишивати, хто закоханий в українську вишиванку, шанує її традиції, бажає їх продовжувати й розвивати. Схеми композицій вишивки для чоловічих і жіночих сорочок розроблені на основі старовинних колекційних зразків. Ознайомитеся ви й з послідовністю виготовлення сорочок.

Автором збірки є жителька Умані, майстриня Лідія Миколаївна Бебешко. “Уже в дорослому віці, коли я відшила один рушник, щось така магія була в тому занятті, що я почала досліджувати саме народну вишивку”, – згадує вона. В Уманському Державному педагогічному університеті Лідія Миколаївна викладала спецкурс з народної вишивки за авторськими програмами. Підготувала близько 500 студенток.

Немає коментарів:

Дописати коментар